צרו קשר פורום דף הבית
 
צור קשר גלריות חדשות ואירועים רישום לפורום פורום מאמרים סיפורים אישיים שאלות ותשובות פעילות העמותה אודות
דף הבית
 
חדשות
New Website on the way

We are currently working on our NEW Website. Stay tuned, we are launching very soon...אתר חדש בהקמה

בקרוב נשיק אתר אינטרנט חדש לעמותת ברכה... התאזרו בסבלנות... הוא בדרך

ציון יום המודעות לסרטן השחלות באירוע ספורט ופילאטיס

הצטרפו אלינו ב 5/5 בספורטק צפון תל אביב ל"אירוע פילאטיס ישראל לשיא גינס". עמותת...

האביב הגיע

חג אביב  שמח לכל קהילת עמותת ברכה!
בקרוב עדכונים על...

אירועים וכנסים

בתאריך ה- 8/5/17 יחול יום המודעות למניעת סרטן השחלות העולמי. אנו בישראל ניקח חלק ביום שישי 5/5 באירוע של בריאות ואיכות חיים ובו נקדם את...

מידע נוסף
תקשיבי הוא לוחש!
עמותת ברכה גאה להציג סרט תיעודי מרגש ומרתק המציג את סיפורן של ארבע נשים אשר חלו בסרטן השחלות. נשים מדהימות שהסכימו לחשוף ולתאר את שעבר ועובר עליהן.
 
צור קשר
 
שם:
טלפון:
אימייל:
   
 
 
 
 
 
מאמרים
 
<< מאמרים נוספים
להישאר בריאים אחרי ניתוח ומנופאוזה: נושאים של בריאות העצמות והלב

מחקרים בוחנים את ההשפעות של ניתוחים להפחתת סיכונים ומנופאוזה מוקדמת על נושאי בריאות שאינם קשורים לסרטן, במיוחד בקרב אנשים שהצליחו להימנע מהמחלה (previvors). בריאות העצמות והלב הם שני נושאים שמהווים דאגה עיקרית עבור ה-previvors שלאחר מנופאוזה. מחקרים שעוסקים במחלות לב ומקרי מוות כתוצאה מכך אינם עקביים. היבט אחד שכן נראה כמשחק תפקיד בבעיות לב הוא השמנת יתר. לרוע המזל, מחקרים הראו כי נשים שכרתו את שחלותיהן הן כבדות יותר, בעלות BMI (מדד מאסת גוף) גבוה יותר ובעלות היקף מותניים רחב יותר. יכול להיות שחלק מהסיכונים לבריאות הלב נובע מהשמנת היתר. אך יש צעדים שניתן לנקוט, כגון פעילות גופנית מתונה עד ערה במשך 30 דקות בכל יום, לשים לב מה אוכלים, ולהקפיד שה-BMI יתאים לגובה ולגיל. מספר מחקרים נוספים הראו כי שימוש בטיפול הורמונלי יכול לעזור בסיכון זה עד הגילאים 45-50. מצב של מתחת לגיל 45 וללא טיפול הורמונלי יכול להוביל לירידה בצפיפות העצם, ירידה בתפקוד הקוגניטיבי ופרקינסון. כמו כן, הסיכוי למוות ממחלות לב גבוה פי שניים.

מרפאת מאיו במיניסוטה ערכה מחקר שבחן 1000 נשים לפני מנופאוזה שכרתו את שחלותיהן כשהיו במצב שפיר, ועוד קבוצת ביקורת של 2000 נשים באותם גילאים. המחקר בחן לאורך השנים 1950-1987 את ההשפעות של מנופאוזה שנגרמת לאחר ניתוח. הממצאים מראים ש10% מהנשים שצעירות מגיל 45 ואינן משתמשות בטיפול הורמונלי הראו ירידה בתפקוד הקוגניטיבי, ולעומתן רק 3% מאלה שעד גיל 50 וקיבלו טיפול של אסטרוגן. מחקר זה גם הראה כי לא היה סיכון מוגבר לפרקינסון אם הנשים השתמשו בטיפול הורמונלי לפחות עד גיל 45, וגם לא היה סיכון מוגבר למחלות לב בגילאים 45-50.

מחקר על בריאות האישה טעו כי יש עליה באירועי הלב ובדמנציה בעקבות שילוב של טיפול באסטרוגן יחד עם פרוגסטרון. אולם, הגיל הממוצע של הנשים במחקר זה היה 63. אסטרוגן מונע היווצרות של פלאק על העורקים של נשים עד גיל 50, אך מגביר סיכון להיווצרות פלאק וקרישי דם אצל נשים מעל גיל 50, במיוחד בטיפול של אסטרוגן שנלקח דרך הפה. במחקר אחר נמצא כי הסיכון לאובדן צפיפות העצם ואוסטפורוזיס היה גבוה יותר אצל נשים שעברו כריתת שחלות, לעומת נשים שחוו מנופאוזה באופן טבעי. אם היה נעשה שימוש בטיפול הורמונלי, הסיכון היה יורד באופן כללי.

מחקר משנת 2005 חשף כי הסיכון לסרטן השד לאחר ניתוח לכריתת השחלות פוחת ב-70%, והסיכון אינו עולה בעקבות טיפול באסטרוגן בלבד. מבין סוגי הטיפולים ההורמונליים השונים (כגון טבעות וקרמים ואגינליים, או מדבקות תת-עוריות – כטיפולים המבוססים על אסטרוגן בלבד), המשתתפות במחקר שמתחת לגיל 50 לא הראו עליה בסיכון לסרטן השד. הסיכון גדל כאשר נעשה שימוש באסטרוגן בשילוב עם פרוגסטרון. יחד עם זאת, אם המקור היה טבעי או בעל זהות ביולוגית לגוף, הגדילה בסיכון הייתה מינימלית.

המסר הכללי הוא שכריתת שחלות אכן מפחיתה את הסיכון לסרטן השד ולסרטן השחלות אצל נשים לפני מנופאוזה, עד גיל 50. כאשר מנופאוזה נגרמת כתוצאה מניתוח, יש עלייה בסיכון למחלות לב, בבריאות העצמות וירידה בתפקוד הקוגניטיבי, שיכולים להימנע על-ידי שימוש בטיפול הורמונלי שלא מוביל לעלייה בסיכון לסרטן השד אם משתמשים בטיפול של אסטרוגן בלבד. אם הרחם נשמר ללא פגע, ומשלבים טיפול של אסטרוגן ופרוגסטרון יחד, מומלץ להשתמש בסוגי טיפול טבעיים או שזהים ביולוגית לגוף.

 
 
מי אנחנו
לתרומות לחצו כאן
פורום
כנסים ואירועים
וידאו
 
 
סרטן שד תורשתי : סרטן שד ושחלות
  הסכם שימוש באתר © כל הזכויות שמורות לעמותת ברכה